Aktuálne oznamy

So 27.2.   Sv. Gregora z Nareku, opáta a učiteľa Cirkvi, na spomienku
Ne 28.2.   2. pôstna nedeľa
[liturgické čítania]

Ako správne prijímať Sväté prijímanie do rúk je možné si pozrieť na inštruktážnom videu TV Lux.

Aktuálne informácie o možnostiach individuálneho spovedania, vyslúženia sviatosti pomazania chorých a prijatia Eucharistie sú k dispozícii na výveske i na webovej stránke Pozastavené verejné slávenia

Pozastavené verejné slávenia

Aktualizované! Informácie o pozastavenom verejnom slávení bohoslužieb a možnostiach individuálneho vyslúženia sviatostí (kvôli aktuálnej karanténe pozastavené, o obnovení budeme informovať).

Na základe Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020, ktoré obmedzuje slobodu pobytu a pohybu zákazom vychádzania a na základe Vyhlášky 77 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nadobúdajúcej účinnosť 1. januára 2021, je vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách od 1. januára 2021 pozastavené verejné slávenie bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná.

Pôstne obdobie

Pôstne obdobie je zamerané na Veľkú noc; pôstna liturgia pripravuje na slávenie veľkonočného tajomstva jednak katechumenov rozličnými stupňami uvádzania do kresťanského života, jednak veriacich tým, že im pripomína krst, ktorý prijali a pobáda ich na pokánie (VSLR, 27).

Na začiatku Pôstneho obdobia nás Cirkev slovami Ježiša Krista: "Kajajte sa a verte evanjeliu" (Mk 1,15) vyzýva na pokánie.

Pobožnosti

Konanie verejných pobožností mimo obdobia mimoriadnych epidemiologických opatrení:

Eucharistická adorácia/poklona
Každý piatok po večernej sv. omši (od cca. 17.15 do 18.15).
Vždy prvú nedeľu v mesiaci medzi nemeckou (9.00) a slovenskou (10.30) sv. omšou.
Celodenná poklona: vždy 8. decembra; začiatok o 9.00 (ak nie je uvedené inak), koniec o 16.15 (pred večernou sv. omšou).
Prvopiatková pobožnosť
Každý prvý piatok po večernej sv. omši v rámci eucharistickej adorácie.
[V čase epidemoilogických opatrení v rámci krátkej eucharistickej poklony pred sv. omšou.]

Slávenie bohoslužieb od 19. decembra

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 45 zo 17. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok v sobotu 19. decembra 2020, vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré sa budú týkať aj bohoslužieb počas Vianočných sviatkov. Verejné bohoslužby počas plánovaného lockdownu od 19. decembra 2020 do 10. januára 2021 budú pokračovať, avšak s tým rozdielom, že počet účastníkov sa kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii zníži na 25 percent kapacity miest na sedenie v chrámoch. V praxi to znamená, že bohoslužby sa môžu organizovať stále len pre sediacich účastníkov, každá druhá lavica v kostole zostane prázdna a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia.

Prihlásiť sa na odber Bohoslužby