Bohoslužby

Sväté omše

 
Nedeľa
  9.00 - nemecká sv. omša do odvolania nie je slávená
10.30 - slovenská svätá omša
  [ mimo mesiacov júl, august a december, ak nie je v oznamoch uvedené inak, raz do mesiaca je slávená ako karmelitánska ]
Pondelok
6.45 - slovenská svätá omša
 [ ak na pondelok pripadne prikázaný sviatok v pracovný deň, sv. omša je o 16.30 ]
 [ počas vianočných a letných prázdnin je aj v pondelok sv. omša o 16.30 ]
Utorok - piatok
16.30 - slovenská svätá omša
Sobota
10.30 - slovenská svätá omša

Karmelitánske sväté omše

 
Raz do mesiaca je slovenská nedeľná svätá omša so začiatkom o 10.30 slávená ako karmelitánska. Aktuálne termíny sú priebežne ohlasované v kostolných oznamoch. Výnimku tvoria mesiace júl, august a december, počas ktorých sa karmelitánska sv. omša neslávi.

Najbližšia karmelitánska sv. omša bude slávená 24. novembra o 10.30.

Priaznivci Karmelu a ctitelia Panny Márie Karmelskej (Škapuliarskej) sa tak môžu stretnúť v rámci nedeľňajšieho slávenia, ktoré zvyčajne zahŕňa:

  • 10.00 - modlitba posvätného ruženca
  • 10.30 - slávenie svätej omše
  • eucharistická adorácia po skončení svätej omše
  • možnosť prijatia posvätného škapuliara po adorácii

Deväť prvých piatkov

 
Úcta a prisľúbenia Božského srdca

Ježiš dal dvanásť veľkých prisľúbení prostredníctvom svätej Margity Márie Alacoque tým, ktorí si vykonajú pobožnosť deviatich prvých piatkov. Teda deväť mesiacov po sebe pôjdu na sv. prijímanie na prvý piatok v mesiaci a splnia ďalšie podmienky s prisľúbením spojené. Najväčším prisľúbením je, že v hodine smrti bude Ježiš pri tom, kto si aspoň raz v živote túto pobožnosť dobre vykoná.

Viac informácií o úcte k Božskému Srdcu Pána Ježiša a pobožnosti prvých piatkov je možné nájsť na stránke Modlitba.Sk: Úcta a prisľúbenia Božského srdca.

Podmienky a prisľúbenia

Cezročné obdobie

 
V Cezročnom období sa neslávi osobitný aspekt Kristovho tajomstva. Skôr sa, najmä v nedele, pripomína Kristovo tajomstvo v celej jeho plnosti (VSLR,43).

Cezročné obdobie je obdobie, v ktorom kresťanské spoločenstvo vierou vniká do hĺbky veľkonočného tajomstva a uvedomuje si mravné požiadavky nového života. Neodmysliteľnou podmienkou toho je počúvanie Božieho slova a usporiadanie života v jeho duchu.

Preto Druhý vatikánsky koncil rozhodol, aby sa do liturgického slávenia zaviedlo bohatšie a rozmanitejšie čítanie Svätého písma (porov. SC,31). Najmä nedeľné slávenia sú dôležitými okamihmi na ceste kresťanského dozrievania a obnovy v Kristovi.

Vianočné obdobie

 
Okrem výročnej slávnosti veľkonočného tajomstva Cirkev si oddávna najviac pripomína pamiatku Narodenia Pána a jeho prvých zjavení. To sa uskutočňuje vo Vianočnom období (VSLR 32).

Vianočné obdobie je aj časom prejavov osobitnej úcty voči preblahoslavenej Panne Márii, ktorá ako Božia Matka mala osobitnú účasť na tajomstve vtelenia a príchode Vykupiteľa.

Hlbší pohľad na vianočné slávenia a liturgické sviatky ponúka Tlačová kancelária KBS v článku Narodenie Ježiša Krista - vianočné sviatky a okruh ich slávenia.

Ruženec

 
Osobitne v mesiaci október sa pred svätými omšami spoločne modlíme modlitbu posvätného ruženca, v ktorej nielen rozvíjame mariánsku úctu, ale rozjímaním o tajomstvách vykupiteľského diela Ježiša Krista v modlitbe spolu s Pannou Máriou prehlbujeme svoj vzťah k Bohu.

Ruženec je evanjeliová modlitba - opiera sa o evanjelium a jej stredobom je tajomstvo vtelenia a ľudského vykúpenia. Preto je to vonkoncom kristologická modlitba.

Prihlásiť sa na odber Bohoslužby