Zakladatelia rehole

Rehoľa Notre Dame vznikla v 16. storočí v Lotrinsku, ktoré je v súčasnosti súčasťou Francúzska. Jej založenie bolo veľkodušnou odpoveďou dvoch svätcov - Petra Fouriera a Matky Alexie, ktorí videli žalostný stav nižších škôl, predovšetkým na vidieku, zlú organizovanosť a nízku úroveň vyučovania, takmer bez disciplíny a výchovných metód.

Sv. Peter Fourier

Sv. Peter Fourier sa narodil 30. novembra 1565 v lotrinskom meste Mirecourt. V zámožnej a dobrej kresťanskej rodine dostal výbornú výchovu, rodičia mu umožnili vynikajúce štúdiá. Na veľké prekvapenie však nadaný muž vstúpil roku 1585 do rehole Kanonikov sv. Augustína. Predstavení si všimli jeho nadanie a poslali ho na ďalšie štúdiá. Jeho charakter, nábožnosť a húževnatosť vystihli spolužiaci: "Peter sa alebo modlí, alebo študuje." Štúdia ukončil doktorátom z oboch práv (svetského i cirkevného) a doktorátom z teológie.

Nadanému kňazovi ponúkli ako pôsobisko tri farnosti. Vybral si Mattaincourt, kde ho čakalo "veľa námahy a málo časnej odmeny". Náboženský život bol vyhasnutý. Jeho farníci však rýchlo pocítili zmenu. Peter Fourier bol kňazom, ktorý sa veľa modlil, žil v prísnej chudobe, zreštauroval schátraný kostol, organizoval farské misie, delil sa s farníkmi o ich starosti, o ich život službou nielen v kostole, ale aj starostlivosťou o chudobných. Vo svojej farnosti presadzoval spravodlivosť a právo, aby prekonal strašnú biedu, spísal listinu biednych, organizoval pravidelné rozdeľovanie potravín, vytvoril peňažný fond na podporu maloobchodníkov vo finančných ťažkostiach a do povedomia bohatých vkladal ich sociálnu zodpovednosť.

Štyridsať rokov vyvíjal vo svojej farnosti nevšednú činnosť poznačenú na jednej strane hlbokou nábožnosťou a na druhej strane intelektuálnou výškou a praktickým realizmom. Ľud ho vo všeobecnosti nazýval "dobrým otcom." Jeho požehnané pôsobenie si všimli cirkevné i svetské vrchnosti. Biskup ho poveril zreformovaním rehole Kanonikov sv. Augustína a lotinsky vojvoda si vážil jeho rady aj v politickej oblasti, ktoré ovplyvnili históriu nezávislého Lotrinska na ďalších dvesto rokov.

Posledné štyri roky svojho života prežil Peter Fourier vo vyhnanstve v Gray, kam musel utiecť pred odporcami lotrinského vojvodu Karola IV. Ani tu nerezignoval.  Otvoril triedy na vyučovanie, vstupoval do chatrčí, navštevoval väznice. A po nociach vypracovával definitívne stanovy novej rehole.
Peter Fourier zomrel 9. decembra 1640. Roku 1730 bol blahorečený a  roku 1897 svätorečený.

Bl. Matka Alexia Le Clerc

Matka Alexia Le Clerc sa narodila 2. februára 1576 v meste Remiremont  v rodine zámožného obchodníka. Hoci nesmierne rada tancovala, cítila sa prázdna a smutná uprostred hlučných zábav. Keď spoznala Božie volanie, jej odpoveď bola radikálna. Odložila prepychové šaty a zložila sľub čistoty. Jej rozhodnosť znepokojila rodičov i susedov.

Alexia naliehala na svojho farára Petra Fouriera, aby jej umožnil založiť rehoľné spoločenstvo. Peter Fourier, aby preveril jej povolanie, poukázal na množstvo zdanlivo neprekonateľných prekážok, ale Alexiin zápal a viera, že Bohu je všetko možné, k nej pritiahli ďalšie spoločníčky, mladé dievčatá, ktoré sa tiež chceli stať rehoľníčkami. Duchovný otec diela však ešte nemal jasnú predstavu o cieli pôsobenia mladého spoločenstva. No počas noci, pred sviatkom sv. Šebastiána - 21.1., ktorú prebdel v modlitbách, bol obdarovaným svetlom. Hlavnou úlohou spoločenstva bude zriaďovanie bezplatných dievčenských škôl. Alexia Le Clerc a celá komunita hneď prijali úmysel ich farára ako od Boha zverenú úlohu.
 
V čase smrti Alexie, 9. januára 1622, mala rehoľa 13 domov.

__________

Zdroj: kanonisky-nd.sk

Oblasti