Koronavírus

Pokyny platné od 1.10.2020

Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie sa od 1. októbra menia hygienické opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. K už skôr zavedeným hygienickým a epidemiologickým opatreniam sa pripája predovšetkým obmedzenie maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí.

Otcovia biskupi zároveň udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách, ktorý platí od 1. októbra až do odvolania.

Pokyny, obsahujúce už skôr zavedené hygienické a epidemiologické opatrenia spolu s limitom maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí, aplikované pre bohoslužby v kostole Notre Dame sú uvedné v prílohe v formáte PDF.

Pokyny - druhá vlna COVID-19

Pokyny pre poskytovanie duchovnej služby počas druhej vlny COVID-19.

V spolupráci odborníkov Ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva a zástupcov cirkví pôsobiacich v Slovenskej republike vznikol súbor opatrení, ktoré sú pre cirkevné spoločenstvá až do odvolania záväzné pri slávení bohoslužieb a ďalších podujatiach. Opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá.

Semafor s farebnými kategóriami a podrobnými pokynmi pre poskytovanie duchovnej služby počas 2. vlny pandémie Covid-19, ako aj aktualizovanú tabuľku kategórií podľa okresov možno nájsť na webovej stránke COVID Semafor (www.tkkbs.sk/semafor).

Vysluhovanie sviatosti zmierenia

(Aktualizované 31.5. a 21.6.) Praktické informácie o každodennom spovedaní v čase pandémie po veľkonočných sviatkoch (vysluhovanie sviatostí od 14. apríla 22. júna) na základe inštrukcie otca arcibiskupa a usmernení hlavného hygienika Slovenskej republiky.

Individuálne vyslúženie sviatosti zmierenia a podanie Sv. prijímania sa riadi nasledovnými pravidlami:

On-line možnosti pre posvätenie

V čase závažnej epidemiologickej situácie, pre ktorú nie sú slávené verejné bohoslužby, by sme chceli povzbudiť všetkých veriacich k prehĺbovaniu duchovného života prostredníctvom osobnej modlitby, meditácie, štúdia a rôznych pobožností, osobitne modlitby posvätného ruženca a krížovej cesty. Nápomocné môžu byť aj mediálne zdroje prístupné prostredníctvom internetu, televízie a rádia.

Pre duchovné posvätenie ponúkame viaceré možnosti (priebežne aktualizované a dopĺňané na stránke Bratislavskej arcidiecécy):

K ohlásenému rušeniu bohoslužieb

29.9.2020: vzhľadom na dôslednú snahu aplikovať všetky požadované epidemiologické nariadenia sme prekvapení zo zámeru celoplošného rušenia bohoslužieb. Vzhľadom na rozsah obmedzení stanovených pre ostatné oblasti života spoločnosti považujeme toto rozhodnutie za neadekvátne a žiadame o jeho prehodnotenie.

Pripájame sa k stanovisku hovorcu KBS k ohlásenému rušeniu verejného slávenia bohoslužieb:

"Z ohláseného opatrenia, ktorého súčasťou by malo byť plošné rušenie bohoslužieb sme prekvapení, nakoľko cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť tzv. semafor, navrhnutý odborníkmi.

Obnovené verejné slávenie od 22.6.

Od pondelka 22. júna je obnovené verejné slávenie bohoslužieb v kostole Nanebovzatia Panny Márie Notre Dame.

Spôsob slávenia je podmienený aktuálnymi epidemiologickými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pre verejné slávenie bohoslužieb, nariadeniami Arcibiskupského úradu v Bratislave a podmienkami rehoľného spoločenstva (keďže ide o priestor využívaný ako interný kláštorný priestor pre každodenný duchovný život rehole, pričom viacero sestier je v pokročilom veku a vzhľadom na vek, či chronické ochorenia patrí do rizikovej skupiny).

Obmedzenie bohoslužieb NEtrvá

Žiaľ, obmedzenie verejného slávenia bohoslužieb v kostole Notre Dame zatiaľ stále trvá.
Verejné slávenie je obnovené od 22. júna 2020.

Pôvodná správa:

Od 6. mája bolo obnovené verejné slávenie bohoslužieb pod podmienkou dodržiavania prísnych epodemiologických opatrení podľa nariadenia hlavného hygienika.

Obmedzenie verejného slávenia bohoslužieb v kostole Notre Dame stále trvá, keďže:

• kapacita kostola je pri dodržaní hygienických opatrení už naplnená len účasťou rehoľného spoločenstva na bohoslužbách;
Prihlásiť sa na odber Koronavírus