Koronavírus

Covid-19: bohoslužby a sviatosti

Všeobecné informácie k sláveniu bohoslužieb v čase koronavírusu i konkrétne opatrenia platné v kostole Notre Dame.

Verejná slávenie bohoslužieb a vysluhovanie sviatostí sa riadi Covid automatom platným pre aktuálne obdobie - priebežne aktualizovaný a s informáciami špecifickými pre Cirkev je k dispozícii na stránke www.tkkbs.sk/automat. Ďalšie užitočné informácie sú k dispozícii i na arcidiecéznej stránke Covid automat a súhrn informácií o koronavíruse.

Aj po lockdowne ponúkame individuálne vysluhovanie sviatostí.
Od 26. februára verejne slávime bohoslužby v režime ZÁKLAD.

Dišpenz od povinnosti účasti na svätej omši, ktorý platil od 11. novembra 2021, je od 6. marca 2022, t.j. od 1. pôstnej nedele, zrušený.

Úplné odpustky pre zosnulých

Možnosť získať úplné odpustky pre zomrelých veriacich v čase pandémie Covid-19 počas celého mesiaca november 2021.

Úplné odpustky pre duše v očistci bude, tak ako minulý rok, možné získať po celý mesiac november 2021.

Oznámila to Apoštolská penitenciária s vysvetlením, že vypočula prosby viacerých biskupov v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou. Dá sa tak ľahšie predísť veľkému zhlukovaniu ľudí. V dekréte podpísanom 27. októbra hlavným penitenciárom kardinálom Maurom Piacenzom a regensom Mons. Nykielom sa píše, že Apoštolská penitenciária „potvrdzuje a rozširuje na celý mesiac november 2021 všetky duchovné benefíciá udelené dekrétom z 22. októbra 2020 (Prot. č. 791/20/I).

Verejné slávenie boslužieb

Slovenskí biskupi vnímajú ako dobrý krok sprístupnenie verejných bohoslužieb, ktoré prichádza po viac ako troch mesiacoch. Podľa COVID automatu od pondelka 31. mája 2021 sú opäť rozšírené možnosti účasti na verejných bohoslužbách (bratislavské okresy prešli do oranžovej farby podľa Covid automatu). Počet návštevníkov v kostole nesmie prekročiť 50% kapacity na sedenie (20 osôb v pondelok-sobotu, 40 osôb v nedeľu). Presné počty osôb a konkrétne inštrukcie pre slávenia v kostole Notre Dame sú uvedené v prílohe. Podmienky účasti sú bližšie špecifikované v aktualizácii zo 17. apríla.

Pozastavené verejné slávenia

Aktualizované! Informácie o pozastavenom verejnom slávení bohoslužieb a možnostiach individuálneho vyslúženia sviatostí - srdečne pozývame využiť tieto možnosti pristúpenia k sviatostiam.

Na základe Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020, ktoré obmedzuje slobodu pobytu a pohybu zákazom vychádzania a na základe Vyhlášky 77 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nadobúdajúcej účinnosť 1. januára 2021, je vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách od 1. januára 2021 pozastavené verejné slávenie bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná. Zároveň vyvíjajú úsilie, aby v rámci potrebných epidemiologických opatrení mohla byť v primeranej miere umožnená duchovná služba veriacm.

On-line možnosti pre posvätenie

V čase závažnej epidemiologickej situácie, pre ktorú je obmedzené slávenie verejných bohoslužbieb, by sme chceli povzbudiť všetkých veriacich k prehĺbovaniu duchovného života prostredníctvom osobnej modlitby, meditácie, rozvíjania špirituality domácej cirkvi, štúdia a rôznych pobožností, osobitne modlitby posvätného ruženca a krížovej cesty. Nápomocné môžu byť aj mediálne zdroje prístupné prostredníctvom internetu, televízie a rádia.

Pre duchovné posvätenie ponúkame viaceré možnosti (priebežne aktualizované a dopĺňané na stránke Bratislavskej arcidiecécy):

Slávenie bohoslužieb od 19. decembra

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 45 zo 17. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok v sobotu 19. decembra 2020, vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré sa budú týkať aj bohoslužieb počas Vianočných sviatkov. Verejné bohoslužby počas plánovaného lockdownu od 19. decembra 2020 do 10. januára 2021 budú pokračovať, avšak s tým rozdielom, že počet účastníkov sa kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii zníži na 25 percent kapacity miest na sedenie v chrámoch. V praxi to znamená, že bohoslužby sa môžu organizovať stále len pre sediacich účastníkov, každá druhá lavica v kostole zostane prázdna a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia.

Pokyny platné od 1.10.2020

Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie sa od 1. októbra menia hygienické opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. K už skôr zavedeným hygienickým a epidemiologickým opatreniam sa pripája predovšetkým obmedzenie maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí.

Otcovia biskupi zároveň udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách, ktorý platí od 1. októbra až do odvolania.

Pokyny, obsahujúce už skôr zavedené hygienické a epidemiologické opatrenia spolu s limitom maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí, aplikované pre bohoslužby v kostole Notre Dame sú uvedné v prílohe v formáte PDF.

Prihlásiť sa na odber Koronavírus