Koronavírus

Verejné slávenie boslužieb

Slovenskí biskupi vnímajú ako dobrý krok sprístupnenie verejných bohoslužieb, ktoré prichádza po viac ako troch mesiacoch. Podľa COVID automatu od pondelka 19. apríla 2021 sú povolené opäť verejné bohoslužby. Podmienkou účasti na bohoslužbách bude negatívny test, pričom v chráme môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Podmienky účasti sú bližšie špecifikované v aktualizácii zo 17. apríla. Konkrétne inštrukcie pre slávenie v kostole Notre Dame sú uvedené v prílohe.

Každodenné individuálne vysluhovanie sviatostí po verejnom slávení sv. omší zostáva v platnosti (ide o vyslúženie sviatosti zmierenia, pomazania chorých a prípadne i podanie Eucharistie). Toto vysluhovanie sa riadi pokynmi uvedenými na stránke Individuálne vysluhovanie sviatostí v primeranej miere (napr. je vhodné sa dopredu prihlásiť, keďže vysluhovanie je obmedzené časovámi možnosťami a priebežným vykonávaním dezinfekcie).

On-line možnosti pre posvätenie

V čase závažnej epidemiologickej situácie, pre ktorú je obmedzené slávenie verejných bohoslužbieb, by sme chceli povzbudiť všetkých veriacich k prehĺbovaniu duchovného života prostredníctvom osobnej modlitby, meditácie, rozvíjania špirituality domácej cirkvi, štúdia a rôznych pobožností, osobitne modlitby posvätného ruženca a krížovej cesty. Nápomocné môžu byť aj mediálne zdroje prístupné prostredníctvom internetu, televízie a rádia.

Informácie o vysielaní veľkonočných slávení z Katedrály sv. Martina v Bratislave sú uvedené na stránke Veľkonočné slávenia - vysielanie z Katedrály sv. Martina v Bratislave.

Pre duchovné posvätenie ponúkame viaceré možnosti (priebežne aktualizované a dopĺňané na stránke Bratislavskej arcidiecécy):

Pozastavené verejné slávenia

Aktualizované! Informácie o pozastavenom verejnom slávení bohoslužieb a možnostiach individuálneho vyslúženia sviatostí - srdečne pozývame využiť tieto možnosti pristúpenia k sviatostiam.

Na základe Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020, ktoré obmedzuje slobodu pobytu a pohybu zákazom vychádzania a na základe Vyhlášky 77 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nadobúdajúcej účinnosť 1. januára 2021, je vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách od 1. januára 2021 pozastavené verejné slávenie bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná. Zároveň vyvíjajú úsilie, aby v rámci potrebných epidemiologických opatrení mohla byť v primeranej miere umožnená duchovná služba veriacm.

Slávenie bohoslužieb od 19. decembra

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 45 zo 17. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok v sobotu 19. decembra 2020, vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré sa budú týkať aj bohoslužieb počas Vianočných sviatkov. Verejné bohoslužby počas plánovaného lockdownu od 19. decembra 2020 do 10. januára 2021 budú pokračovať, avšak s tým rozdielom, že počet účastníkov sa kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii zníži na 25 percent kapacity miest na sedenie v chrámoch. V praxi to znamená, že bohoslužby sa môžu organizovať stále len pre sediacich účastníkov, každá druhá lavica v kostole zostane prázdna a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia.

Pokyny platné od 1.10.2020

Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie sa od 1. októbra menia hygienické opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. K už skôr zavedeným hygienickým a epidemiologickým opatreniam sa pripája predovšetkým obmedzenie maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí.

Otcovia biskupi zároveň udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách, ktorý platí od 1. októbra až do odvolania.

Pokyny, obsahujúce už skôr zavedené hygienické a epidemiologické opatrenia spolu s limitom maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí, aplikované pre bohoslužby v kostole Notre Dame sú uvedné v prílohe v formáte PDF.

K ohlásenému rušeniu bohoslužieb

29.9.2020: vzhľadom na dôslednú snahu aplikovať všetky požadované epidemiologické nariadenia sme prekvapení zo zámeru celoplošného rušenia bohoslužieb. Vzhľadom na rozsah obmedzení stanovených pre ostatné oblasti života spoločnosti považujeme toto rozhodnutie za neadekvátne a žiadame o jeho prehodnotenie.

Pripájame sa k stanovisku hovorcu KBS k ohlásenému rušeniu verejného slávenia bohoslužieb:

"Z ohláseného opatrenia, ktorého súčasťou by malo byť plošné rušenie bohoslužieb sme prekvapení, nakoľko cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť tzv. semafor, navrhnutý odborníkmi.

Pokyny - druhá vlna COVID-19

Pokyny pre poskytovanie duchovnej služby počas druhej vlny COVID-19.

V spolupráci odborníkov Ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva a zástupcov cirkví pôsobiacich v Slovenskej republike vznikol súbor opatrení, ktoré sú pre cirkevné spoločenstvá až do odvolania záväzné pri slávení bohoslužieb a ďalších podujatiach. Opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá.

Semafor s farebnými kategóriami a podrobnými pokynmi pre poskytovanie duchovnej služby počas 2. vlny pandémie Covid-19, ako aj aktualizovanú tabuľku kategórií podľa okresov možno nájsť na webovej stránke COVID Semafor (www.tkkbs.sk/semafor).

Prihlásiť sa na odber Koronavírus