Zdravie

Pozastavené verejné slávenia

Aktualizované! Informácie o pozastavenom verejnom slávení bohoslužieb a možnostiach individuálneho vyslúženia sviatostí - srdečne pozývame využiť tieto možnosti pristúpenia k sviatostiam.

Na základe Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 808 z 31. decembra 2020, ktoré obmedzuje slobodu pobytu a pohybu zákazom vychádzania a na základe Vyhlášky 77 Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, nadobúdajúcej účinnosť 1. januára 2021, je vo všetkých slovenských diecézach a eparchiách od 1. januára 2021 pozastavené verejné slávenie bohoslužieb. Slovenskí biskupi toto nariadenie zobrali na vedomie a kňazov i veriacich žiadajú o jeho dodržanie, zároveň tiež prosia o veľkú trpezlivosť, ktorá bude pre dané obdobie mimoriadne potrebná. Zároveň vyvíjajú úsilie, aby v rámci potrebných epidemiologických opatrení mohla byť v primeranej miere umožnená duchovná služba veriacm.

Slávenie bohoslužieb od 19. decembra

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 45 zo 17. decembra 2020, ktorá nadobúda účinok v sobotu 19. decembra 2020, vstupujú do platnosti nové pravidlá, ktoré sa budú týkať aj bohoslužieb počas Vianočných sviatkov. Verejné bohoslužby počas plánovaného lockdownu od 19. decembra 2020 do 10. januára 2021 budú pokračovať, avšak s tým rozdielom, že počet účastníkov sa kvôli zhoršenej epidemiologickej situácii zníži na 25 percent kapacity miest na sedenie v chrámoch. V praxi to znamená, že bohoslužby sa môžu organizovať stále len pre sediacich účastníkov, každá druhá lavica v kostole zostane prázdna a v rámci obsadených lavíc bude medzi sediacimi vždy jedno miesto voľné. Okrem toho, na základe vyhlášky zostávajú v platnosti všetky doteraz platné prísne hygienické opatrenia.

Pokyny platné od 1.10.2020

Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie sa od 1. októbra menia hygienické opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. K už skôr zavedeným hygienickým a epidemiologickým opatreniam sa pripája predovšetkým obmedzenie maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí.

Otcovia biskupi zároveň udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách, ktorý platí od 1. októbra až do odvolania.

Pokyny, obsahujúce už skôr zavedené hygienické a epidemiologické opatrenia spolu s limitom maximálneho počtu účastníkov bohoslužieb na 50 ľudí, aplikované pre bohoslužby v kostole Notre Dame sú uvedné v prílohe v formáte PDF.

Pokyny - druhá vlna COVID-19

Pokyny pre poskytovanie duchovnej služby počas druhej vlny COVID-19.

V spolupráci odborníkov Ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva a zástupcov cirkví pôsobiacich v Slovenskej republike vznikol súbor opatrení, ktoré sú pre cirkevné spoločenstvá až do odvolania záväzné pri slávení bohoslužieb a ďalších podujatiach. Opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá.

Semafor s farebnými kategóriami a podrobnými pokynmi pre poskytovanie duchovnej služby počas 2. vlny pandémie Covid-19, ako aj aktualizovanú tabuľku kategórií podľa okresov možno nájsť na webovej stránke COVID Semafor (www.tkkbs.sk/semafor).

Obnovené verejné slávenie od 22.6.

Od pondelka 22. júna je obnovené verejné slávenie bohoslužieb v kostole Nanebovzatia Panny Márie Notre Dame.

Spôsob slávenia je podmienený aktuálnymi epidemiologickými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pre verejné slávenie bohoslužieb, nariadeniami Arcibiskupského úradu v Bratislave a podmienkami rehoľného spoločenstva (keďže ide o priestor využívaný ako interný kláštorný priestor pre každodenný duchovný život rehole, pričom viacero sestier je v pokročilom veku a vzhľadom na vek, či chronické ochorenia patrí do rizikovej skupiny).

Vysluhovanie sviatosti zmierenia

(Aktualizované 31.5. a 21.6.) Praktické informácie o každodennom spovedaní v čase pandémie po veľkonočných sviatkoch (vysluhovanie sviatostí od 14. apríla 22. júna) na základe inštrukcie otca arcibiskupa a usmernení hlavného hygienika Slovenskej republiky.

Individuálne vyslúženie sviatosti zmierenia a podanie Sv. prijímania sa riadi nasledovnými pravidlami:

Obmedzenie bohoslužieb NEtrvá

Žiaľ, obmedzenie verejného slávenia bohoslužieb v kostole Notre Dame zatiaľ stále trvá.
Verejné slávenie je obnovené od 22. júna 2020.

Pôvodná správa:

Od 6. mája bolo obnovené verejné slávenie bohoslužieb pod podmienkou dodržiavania prísnych epodemiologických opatrení podľa nariadenia hlavného hygienika.

Obmedzenie verejného slávenia bohoslužieb v kostole Notre Dame stále trvá, keďže:

• kapacita kostola je pri dodržaní hygienických opatrení už naplnená len účasťou rehoľného spoločenstva na bohoslužbách;
Prihlásiť sa na odber Zdravie