Vysluhovanie sviatostí

Hostie

Informácie o sviatostiach - podmienkach a možnostiach ich vysluhovania v Kostole Notre Dame.

Krst detí

Podmienky
prijatý záväzok výchovy vo viere a vzhľadom na to splnené podmienky pre krstných rodičov.
Miesto
krst by sa mal vysluhovať pri krstnom prameni vo farskom kostole (Katedrála sv. Martina), avšak na základe dohovoru so správcom farnosti sv. Martina je možné krstiť aj v našom kostole.
Termíny
podľa dohovoru (ak je vysluhovanie krstu v našom kostole povolené správcom farnosti sv. Martina).

Krst dospelých

Prvé sv. prijímanie detí

Podmienky
absolvovaná formácia v rámci hodín náboženskej výchovy a farského spoločenstva.
Termíny a miesto
každoročne v mesiacoch máj-jún vo farskom kostole, t.j. v Katedrále sv. Martina.

Prvé sv. prijímanie dospelých

Sviatosť birmovania - dospievajúci

Podmienky
absolvovaná formácia v rámci hodín náboženskej výchovy a farského spoločenstva.
Termíny a miesto
vo farskom kostole, t.j. v Katedrále sv. Martina a v termíne podľa dohovoru s ABÚ v Bratislave.

Sviatosť birmovania dospelých

Viď informácie nižšie v časti Katechumeni

Sviatosť zmierenia a pokánia (spoveď)

Podmienky
spytovanie svedomia pred spoveďou. V rámci spovede vyznanie všetkých ťažkých hriechov a vzbudená nadprirodzená, aspoň nedokonalá ľútosť (viď Katechizmus Katolíckej cirkvi).
Termíny
po svätej omši; iný termín možný podľa dohovoru.

Sviatosť manželstva

Upozornenie!
Sobášne obrady sa bežne v našom kostole nevykonávajú.
Prosíme vás, aby ste sa so žiadosťami o uzatvorenie manželstva obracali na farský úrad Farnosti sv. Martina, resp. iné farnosti v Bratislave.

Pomazanie chorých

Podmienky
byť disponovaný pre prijatie sviatosti pokánia (ak je chorý pri vedomí) a otvorený vo viere pre prijatie tejto sviatosti.
Termíny
- každoročne pre starých a chorých ľudí pri jednej zo sv. omší v pôstnom období (väčšinou pri sv. omši na slávnosť sv. Jozefa);
- iný termín možný podľa dohovoru, avšak v nebezpečenstve smrti kedykoľvek na zavolanie.

Sviatosť posvätného rádu

Tri stupne
diakonát (diakon), presbyterát (kňaz), episkopát (biskup).
Podmienky
sviatosť posvätného rádu je vysluhovaná tým, ktorých pre túto službu povoláva Pán. Na základe rozpoznaných znakov povolania musí byť predtým absolvovaná duchovná formácia v kňazskom seminári a teologické štúdium na bohosloveckej fakulte.

Katechumeni

Príprava dospelých na prijatie sviatostí kresťanskej inciácie (krst, eucharistia a birmovka).

Podmienky
otvorené pre všetkých, ktorí hľadajú, ktorých sa Boh dotkol a zasial semiačko viery, ktorí boli po narodení pokrstení a neboli vychovávaní vo viere, resp. neprijali prvé sv. prijímanie a/alebo birmovku, ...
Možnosti katechumenálnej prípravy
o možnostiach prípravy dospelých na prijatie sviastostí kresťanskej iniciácie je možné sa informovať v kancelárii farského úradu Farnosti sv. Martina.

Informácie o slávení svätých omší sú uvedené na stránke Sväté omše.

Foto: Pixabay.com, licencia CC0

Značky